71-aastane staažikas hoiustaja: sukasääres raha ei kasva

Pikaajaline Põhja-Eesti Hoiu-laenuühistu hoiustaja, 71-aastane tallinlane Ardi Lõoke räägib, kuidas ta ei ole pidanud ühistus hoiustamist kordagi kahetsema ning õpetab teistelegi, et sukasääres või pangakontol raha niisama ei kasva.

 

Kuidas teie investeerimise tee üldse alguse sai?

See sai alguse juba eelmise sajandi 80-ndate lõpust, kui algas suur valuutavahetuse buum ja sellega tegelevad firmad vajasid raha, et osta valuutat ja seda edasi müüa. Intressid olid tol ajal kõrged – kuskil 20% kandis. Loomulikult tuli ka teraselt jälgida, et nn püramiidskeemi otsa ei komistaks,minul läks kõik õnneks. Töötamise ajal töötasin põhiosas
keskastmejuhina ja nüüd olen pensionär. Kuna viimased ligemale 10 aastat töötasin Soomes, siis saan pensioni nii Eestist kui ka Soomest, mistõttu on mul jätkuvat võimalus aeg-ajalt veidikene hoiustada või investeerida.

Miks olete otsustanud raha hoiustamisega tegeleda?

Peamiselt on innustanud teadmine, et sukasääres hoides rahahulk ei kasva. Selleks, et see muutuks positiivses suunas, on otstarbekas ka investeerida. Loomulikult tuleb alati arvestada ka seotud riskidega, kui ei ole tegemist just pankadega. Kahjuks on aga pankade puhul täna investeerimine või hoiustamine praktiliselt 0-tulususega.

Milline on olnud teie ajalugu Põhja-Eesti Hoiu-laenuühistus?

Hoiustasin ühistus kohe, kui see tegevust alustas. See oli vist aastal 2013 või 2014. Enne seda olin hoiustanud BIG Pangas, kuid seal intressid järjest langesid ja otsustasin muuhulgas oma sääste ka veidi hajutada. Põhja-Eesti Hoiu-laenuühistu kohta sain toona ilmselt infot ajakirjandusest ja tolleaegne pakutud intress – vist oli kuskil 8% kandis – pakkus huvi. Kokku arvan, et olen ühistus hoiustanud nii umbes paarkümmend korda. Kui hoiusetähtaeg on lõppenud, siis olen lepingut üldjuhul uuendanud ja pannud sinna ka lisaraha.

Kuidas olete rahul Põhja-Eesti Hoiu-laenuühistus hoiustamisega?

Investeeringu puhul on teadagi tähtis intressi suurus, kuid mitte vähemtähtis on saada võimalikult laiaulatuslikku infot partneri kohta, kellele ma oma raha usaldan. Minu senine kogemus on olnud positiivne. Olen käinud peaaegu kõigil ühistuliikmete koosolekutel ja sealt saadud info ei ole andnud põhjust oma seotuses ühistuga kahelda. Samuti olen rahul klienditeenindusega ja saanud alati oma küsimustele ammendava vastuse.

Mida teistele oma kogemusest soovitate?

Juhul kui on tekkinud vaba raha, millele lähemal ajal ei ole plaanis leida rakendust, siis tasub see ikka investeerida. Kuid mitte umbropsu, vaid teha ikka võimalik taustauuring partneri kohta, kellele oma raha usaldate. Samas ei soovita kaasa minna ulmelisemate intresside pakkujatega, sest seal on sageli oht kaotajaks jääda. Seda praktikas kahjuks ka aegajalt juhtub.