Kuidas hoiustades oma raha inflatsioonist puutumata hoida?

Aastatega kogunenud säästud annavad tuleviku osas vajaliku turvatunde. Ent inflatsiooni eest hoiatavaid jutte ei maksa kõrvust mööda lasta. Selleks, et inflatsioon seljatada, tuleb oma vaba raha kasvama panna.

Inflatsioonist on viimastel kuudel üha rohkem rääkima hakatud. Hoiatusi jagavad nii Eesti Panga eksperdid kui ka Euroopa majandusteadlased. Sisuliselt tähendab see seda, et säästudeks kogunenud rahanumber ise ei vähene, ent selle väärtus kahaneb. Pidevalt on kallinenud nii toidukraam kui ka teenused.

Kuigi ennustatakse hinnakasvu aeglustumist, siis päriselt pole selle peatumist ette näha, tõdeb ka Põhja-Eesti Hoiu-laenuühistu. Et säästetud summa ostujõud ajas säiliks, on mõistlik säästud tulu teenima panna.

Kuhu investeerida?

Tänapäeval on palju viise, kuidas oma säästud mõistlikult paigutada. Vahest üks populaarsemaid valikuid on kinnisvarasse investeerimine. See eeldab aga suurte summade olemasolu ning üksjagu aktiivset asjaajamist – kuhu piirkonda osta, mis on mõistlik ostuhind ning mida varaga edasi teha?

Üha populaarsemad on ka tehingud väärtpaberitega. See nõuab aga veelgi aktiivsemat sekkumist ja kätkeb endas ka hulga riske. Viimane asi, mida tahaks, on hoolega kogutud rahast ilmajäämine. See on aga aktsiatega kaubeldes üks võimalikke stsenaariumeid.

Üks konservatiivsemaid lähenemisi on ka vaba raha väärismetallidesse paigutamine. Kuld ja hõbe on olnud hinnas aastasadu. Kuid selle juures on oluline ajastus. Kui ostuhinnad on parajasti kõrged, möödub võib-olla pikki aastaid, enne kui saab näha kulla hinna märkimisväärset kasvu.

Hoiused on kuldne kesktee

Kes soovib raha teenima panna turvaliselt, ega soovi erinevate probleemide lahendamisega pidevalt ja aktiivselt tegeleda, saab valida tähtajalise hoiustamise. Hoiustamine on turvaline ja väga mõistlik valik igas vanuses ja oskustega inimestele. Andes oma raha teatud perioodiks näiteks hoiu-laenuühistule kasutada, teenib hoiustaja oma säästudelt konkreetse protsendi ulatuses tulu. Hoiuselt teenitava intressi suurus sõltub valitud hoiusest ja hoiuse perioodist, kuid igal juhul on võimalik teha tasa inflatsioon ning teenida ka lisa, kinnitab Eesti Hoiuse juhatuse liige.

Sarnast võimalust pakuvad muidugi ka pangad, ent nende intressimäärad ei kata isegi mitte inflatsiooni. Võrdluseks: kui suuremate pankade tähtajaliste hoiuste intressimäärad jäävad alla 0,1%, siis näiteks HLÜ Eesti Hoius intressimäärad algavad 6%-st. Suurema suurusjärgu summa hoiustamine pikemaks perioodiks tagab aga veelgi kõrgema tulu.

Kui inimestel on käes palju vaba raha, ja praegu see nii on, ilmub uusi investeerimisvõimaluse pakkujaid nagu seeni pärast vihma. On väga oluline välja selgitada, kes on usaldusväärne ja kas enda usaldusväärsust ka millegagi tõestada suudetakse, paneb Eesti Hoius investeerijatele südamele.

Taustauuring on hädavajalik

Usaldada tasub ühingut, mis on tegutsenud pikemat aega, mille liikmete arv kasvab ja mis tõesti oma liikmetele tulu teenib ja selle ka välja maksab. Ühingu jätkusuutlikus tuleb kindlasti üle vaadata. Näiteks ka telereklaami võib tuntuse kasvatamiseks tellida igaüks, kuid olulisem on uurida seda, kui paljud rahapaigutajad oma säästud ja lubatud tulu hiljem ka kätte on saanud. Samuti soovitame lähtuda kainest mõistusest – kui antakse lubadusi, mis tunduvad liiga head, et olla tõsi, siis enamasti nii ongi. Õnneks on meil hoiu-laenuühistu Eesti Hoius, millele võib kindel olla, ning mis pakub hoiustajatele õiglasi intresse.