Tiiu Tälli: “Meie tervis on tugev, aga me kõik peame ühiselt pingutama!”

Tõenäoliselt on viimastel nädalatel enim kõlanud küsimuseks “kuidas su tervis on?”. Nii küsime meie oma pereliikmetelt, sõpradelt, kolleegidelt ja nemad uurivad sama meie käest. Milline on aga Põhja-Eesti Hoiu-laenühistu tervis sel kevadel, seda küsime me juhatuse liikme Tiiu Tälli käest.

Milline on olnud 2020. aasta algus Põhja-Eesti Hoiu-laenühistu jaoks?

Märtsi lõpu seisuga oli meil 1755 ühistu liiget ja hoiuste kogumaht oli kasvanud ligi 19 miljoni euroni. Oleme üks Eesti suurematest hoiu-laenuühistutest, oma reputatsiooni ja äripraktikate poolest püüame aga alati olla kõigile teistele eeskujuks. Lühidalt – selle aasta algus oli meile ja seega ka kõigile ühistu liikmetele väga edukas.

Täna räägivad paljud hoopis rasketest aegadest. Kui rasked need ajad siis ikkagi on ja kaua kestavad?

Tõsi, tänaseks on kõik inimesed mitte ainult Eestis, vaid kogu maailmas pidanud omal moel kohanema uudse olukorraga. Sellistel hetkedel on väga oluline, kuidas siiamaani on hakkama saadud ja kui tugeva organisatsiooniga on üldse tegemist. Põhja-Eesti Hoiulaenühistu on oma tegevuse algusest alates olnud kõige kasumlikumalt tegutsev hoiulaenuühistu – see on kindel tunnistus sellest, et oleme ühistut alati targalt majandanud. Nii saangi täie kindlusega öelda, et Põhja-Eesti Hoiu-laenühistu immuunsüsteem on hea ja tervis tugev.

Kas ja milliseid samme on hoiu-laenuühistu ise uutes oludes ette võtnud?

Me reageerisime tekkinud olukorrale kiiresti ning tegime mitmeid kokkuhoiule suunatud otsuseid. Esmalt leppisime kokku, et märtsist juunini vähendame juhtkonna palkasid 30-50% võrra ja nõukogu liikmed ei saa oma panuse eest sel perioodil üldse tasu. Lisaks vähendasime aprillist juunini 30% ka kõigi teiste töötajate palka, märtsi lõpus sulgesime Tartu kontori ja alates aprillist on mitmed teenusepakkujad nõustunud meile 30-50% soodsamat hinda pakkuma. Püksirihma pingutamise programm hoiab meie kulutused lähikuudel väga range kontrolli all, sest me usume, et nii on õige. Me kõik peame ühiselt pingutama.

Kui kulud on kontrolli all, siis kuidas on lood tuludega?

Ka tulud on kenasti kontrolli all. Laenuvõtjate maksedistsipliin on siiani olnud igati korralik. Nii nagu paljud teised finantsasutused, nii oleme ka meie valmis olulisel hetkel ja mõjuvate põhjenduste puhul oma laenuklientidele sammu vastu tulema. See võib tähendada näiteks lühiajalist maksesoodustust või ka maksepuhkust. Aga ma tahan kindlasti selle teema juures rõhutada, et meie laenude tagatiseks on enamjaolt kinnisvara hüpoteegid, meie varad on mitmekesised ja erinevate äririskide eest korralikult kaitstud. Ka see on tarmukalt majandamise üks lahutamatu osa.

Aga mis saab homme, ülehomme, üleülehomme?

Põhja-Eesti Hoiu-laenühistu tegevus käib nii täna, homme kui ka ülehomme. Kõik võimalused ühistu kaudu oma vaba raha nii-öelda kasvama panna on endiselt avatud. Veelgi enam, me tegelikult oleme oma pakkumiste valikut isegi laiendanud. Eks me loodame ju kõik, et need segased ajad ei kesta kaua ja me saame õige pea tagasi pöörduda oma tavapärase elurütmi juurde. Kui oleme ise hoolsad, siis tuleb loota, et ka kogu riigi tasandil jätkuks tarkust ja julgust majandust toetada, et elu Eestis ikka edasi liiguks. Siiani tundub valitsuse suhtumine olema asjalik ja ma loodan, et erinevaid toetusmeetmeid tuleb järjest juurde.

Millised oleksid Teie kolm kõige olulisemat nõuannet ühistu liikmetele?

Teate, ma arvan, et need soovitused kehtivad tegelikult kõigile inimestele. Tuleb säilitada rahulik meel, vaadata optimistlikult tulevikku ning hoida tihedat sidet oma lähedaste ja sõpradega ka ajal, mil päriselt kokku saada ei ole võimalik. Olge hoitud!