Tiiu Tälli: Mida keerulisemad ajad, seda tähtsam on oma säästud targalt kasvama panna

Põhja-Eesti Hoiu-laenühistu juht räägib, kuidas on võimalik oma raha 10% aastas kasvatada.

“Ma olen mitukümmend aastat finantsalal töötanud ja näinud, et kõige tihemini teevad inimesed oma säästudega ühe suure vea – jätavad need lihtsalt seisma, olgu siis pangakontole või nii-öelda sukasäärde,” rõhutab Põhja-Eesti Hoiu-laenühistu juht Tiiu Tälli, kelle sõnul kaotab raha paratamatult oma ostujõudu ja summast, mis paarikümne aasta eest tundus terve väike varandus, on raske isegi ühe talve kütte ja elektriarveid ära maksta.

Muidugi ei tohi oma rahaga uisapäisa ümber käia. “Uudistes võib lugeda isegi negatiivsetest intressidest, mis tähendab sisuliselt seda, et välja laenatud raha lihtsalt sulab vaikselt ära,” selgitab Tälli ja viitab ka mitmete suurte pankade pakkumistele, kus hoiusele pakutavad intressid kipuvad olema pea olematud, sest – nagu ta ise selgituseks ütleb – “eks kõigil ole oma sihid ja kasumieesmärgid vaja täita” ja eks omanikke ja nende soove on erinevaid.

Kuidas leida see õige?

“Mina olen selgelt ühistulise tegevuse tuline pooldaja. Ma olen alati uskunud, et inimesed võiksid teada ja aru saada, mis nende rahaga tehakse ja ühistus on kõik lihtne, selline inimeselt inimesele formaat.,” räägib Tälli, kes usub just lihtsuse ja aususe olevat kõige suuremateks trumpideks.

Investeerimisvõimaluste pakkujaid on muidugi palju, isegi hoiu-laenuühistuid on Eestis omajagu ja nende nimedki kipuvad kaugelt vaadates omavahel segamini minema. “Kui juba oma raha paigutamiseks läheb, siis tasub mõned olulised faktid endale muidugi selgeks teha,” rõhutab Tälli ja mainib, et Põhja-Eesti Hoiu-laenühistu on oma tegevuse algusest alates olnud kõige kasumlikumalt tegutsev hoiu-laenuühistu, mis on tema sõnul kindel tunnistus sellest, et ühistut on alati targalt majandanud. “Ma usun, et selle aasta lõpuks ületab ühistu liikmete arv kahe tuhande piiri ja hoiuste kogumaht tõuseb veel vähemalt miljoni võrra ehk kokku 20 miljoni euroni,” loetleb ta numbreid, mis peaksid kinnitama, et usaldus Põhja-Eesti Hoiu-laenühistu vastu on aasta-aastalt aina kasvanud.

Kuidas teenida 10% tulu?

Ühistulise tegevuse kõige suuremaks plussiks peabki Tälli seda, et raha liigub investeerija ja laenuvõtja vahel suhteliselt väikeste kuludega. “Meil ei ole suurt struktuuri, mida üleval pidada ja kui ükski osapool ei ole ahne, siis saavadki kõik head kaupa teha – intress on tulus nii hoiustajale kui laenuvõtjale ja ka ühistu saab end ära majandatud,” põhjendab Tälli ja toob näiteks viimaste kuude sündmused. “Me oleme väike ja paindlik organisatsioon, reageerisime väga kiiresti – tõmbasime järsult maha nii kontorikulusid, kui vähendasime esmalt juhtkonna ja veidi vähem ka teiste töötajate palka. Paariks kuuks, kõik saavad aru ja pingutavad,” on Tälli oma meeskonna üle uhke ja kinnitab, et ka paljud koostööpartnerid reageerisid sarnaselt.

“Samas nõuded tagatistele on meil alati olnud ranged ja ühistu liikmete raha on tegelikult ikka väga korralikult kaitstud,” selgitab Põhja-Eesti Hoiu-laenühistu juht. Isegi viimasel paaril keerulisel kuul on ühistu nii-öelda rahakoti tervis hea. “Maksedistsipliin on tõesti hea, vaid mõned üksikud maksepuhkuse taotlejad, ei enamat,” selgitab ühistu juhatuse liige ning rõhutab, et laenude tagatiseks on enamjaolt kinnisvara hüpoteegid ning varad on mitmekesised ja erinevate äririskide eest korralikult kaitstud. “Mitte kunagi ei saa keegi anda täielikku garantiid, kuid just hoolsa majandamise ajalugu tasub selleks mõõdupuuks võtta.”

Teemat kokku võttes jõuab jutt tagasi algusesse. “Investeerimiseks ei ole kunagi liiga hilja, sest seisev raha on sulab lihtsalt kokku,” rõhutab Põhja-Eesti Hoiu-laenühistu juht veendunult.