4 nõuannet, kuidas osta kasutatud autot

Kasutatud auto ostmisel on üks suur pluss – võid tehingu kiirelt ära vormistada ja autoga kasvõi samal päeval sõitma hakata. Kuid käest kätte ostmisel on ka omad ohud. Jälgi neid soovitusi ja teed turvalise ostuotsuse ka juhul, kui sa pole ise autoekspert.

Uue auto ostmine on lihtne. Valid sobiva välimuse ja omadustega sõiduki välja, käid esinduses proovisõidul ja kui tellimus sisse antud, jääb üle vaid neljarattalist sõpra ootama jääda. Auto on uhiuus ning sind kaitseb rikete eest garantii. Kasutatud autoostja elu nii pilvitu pole, sest tihtipeale on ainsaks garantiiks müüja ausõna. Aga võhivõõra puhul ei tea, keda võib usaldada ja keda mitte.

Taustauuring on A ja O

Huvi äratanud sõiduki kohta saad hulga väärtuslikku infot veel enne kuulutuse peale helistamist. Seda just sõiduki Eesti päritolu puhul.

Saad teada, kas autol on kehtiv ülevaatus ja kindlustus ning kui loogiline on läbisõidu graafik. Läbisõidu tagasi kerimist esineb üha harvem, aga üle kontrollimine ei tee paha. Ühtlasi näed ära, kuidas auto ülevaatused läbinud on. Kas on esinenud ka mingeid tehnilisi probleeme või on kõik kulgenud muretult. Jälgi ka seda, kui palju sõiduk omanikke on vahetanud. Kui väga tihti, siis võib see olla kahtlane.

Sisesta auto registreerimisnumber ja näed ära, kas autol on selja taga kindlustusjuhtumeid. Õnnetusi tuleb ikka ette, aga kui juhtunud on midagi nii tõsist, et auto on läinud mahakandmisele, siis tasuks sellise üles klopsitud sõiduki ostmist pigem vältida.

  • Kes müüb? Kas eraisik või ettevõte?

Ka see on tegelikult oluline, kes sulle autot müüb. Kui kuulutuses on olemas ettevõtte või eraisiku nimi, tasub seda igaks juhuks guugeldada ja veenduda, et tegemist poleks kahtlase taustaga müüjaga. Usaldusväärsus on oluline, sest näiteks eraisikult ostes saab hilisemate probleemide korral abi ainult kohtusse pöördudes. See on aga kulukas ja aeganõudev.

Ettevõttelt autot ostes kaitseb sind võimalus pöörduda Tarbijakaitsesse, kui avastad ostule järgneva 6 kuu jooksul sõidukil mõne varjatud puuduse. Sul on õigus auto müüjale tagastada või nõuda puuduse likvideerimist.

Vii sõiduk ostueelsesse kontrolli

Õnneks on see autoostu puhul saanud juba kirjutamata reegliks. Isegi autoekspert ei saa lihtsalt peale vaadates aru, millises seisukorras sõiduk on. Selleks on vaja teha põhjalikum kontroll. Kõige lihtsam on läbi sõita mõnest ülevaatuspunktist. Vali see ise välja. Kui müüja hakkab tungivalt pakkuma mõnda enda valitud ülevaatuspunkti, on alust kahtlustada kokkumängu.

Veel üks soovitus, mis puudutab sõiduki tehnilist seisukorda: kõik puudused peaks ostu-müügilepingus fikseerima. Leping kaitseb nii müüjat kui ostjat. Aga abiks on seegi, kui sulle jääb automüüjaga suhtlusest maha kirjalik tõend. Kui müüja vastab sinu küsimustele kirjalikult, saad vähemasti hiljem tõendada, kui ta millegi kohta sulle valetas. See lihtsustab hilisemaid vaidlusi.

Klõpsi läbi kõik nupud

Proovisõidule minnes ja autot oma silmaga üle vaadates proovi läbi kõik nupud, mis vähegi võimalik. Ka need, mida sa igapäevaselt autoga sõites ei kasuta. Sa ju soovid, et töökorras oleks nii kojamehed, elektrilised peeglid, istmesoojendused, tuled kui ka kõik muu! Isegi kui ilmneb mõni lihtsalt parandatav viga, saab selle võrra kas hinda tingida või jõuda müüjaga selle kõrvaldamise osas kokkuleppele.

Ära end tagant kiirustada lase

Situatsioonis, kus automüük õitseb, on kelmidel juba selle võrra lihtsam tegutseda, et rõhutakse vajadusele tehing kiiresti lukku saada, sest ka teisi ostuhuvilisi on palju. Ära lase end selliste mõjutamisvõtetega tagant kiirustada. Võta aega, et sõiduki taust üle kontrollida ning lasta auto üle vaadata ka mõnel eksperdil. Vaid nii saad ennast kõige paremini kaitsta. Seda enam, kui sa ei osta paarituhande eurost sõidukit, vaid sihid midagi väärikamat.

Autoliisinguga aitab Eesti Hoius

Kui soovid autot osta, kuid pangast liisingut ei saa, esita liisingutaotlus HLÜ Eesti Hoius kodulehel www.eestihoius.ee. Kodumaine ja usaldusväärne ettevõte pakub paindlikel tingimustel liisingut nii neile, kelle sissetulek laekub välismaalt, kui ka neile, kes on muudel põhjustel panga silmis sobimatud. Eesti Hoiuse puhul võid kindel olla, et liisingu vormistamise protsess on kiire ja mugav.

Eesti Hoiuse autoliising on sõbralike tingimustega:

  • Kuni 05.12.2021 saad autoliisingu lepingutasuta!
  • Liisingu summa al 10 000 €
  • Tähtaeg 6-72 kuud
  • Kuni summani 15 000 € pole kasko kohutuslik!
  • Täida taotlus kodulehel või kontoris aadressil Pronksi 3, Tallinn.