Kuidas osta kinnisvara, kui pank ütleb EI?

Meist enamik soovib kinnisvara ostuks laenu võtta. Et pankade kodulaenu tingimused on üsna jäigad, ei saa paraku päris kõik taotlejad positiivset vastust. Õnneks ei pea koduostu plaani veel maha matma – leidub ka alternatiivseid lahendusi.

Ei tule kuigi sageli ette, et kinnisvara saab olemasoleva raha eest kohe ilma laenuta välja osta. See võimalus on ainult neil, kes on mõne muu kinnisvara äsja maha müünud, saanud mujalt suurema rahasüsti või väga usinalt kogunud. Aga isegi siis, kui kinnisvara ostmiseks jääb puudu veel õige pisut, ei ole mõistlik raha seisma jätta ja puuduolev osa vähehaaval juurde koguda. Selle kahjuks räägivad nii inflatsioon kui ka kiirelt kasvavad kinnisvarahinnad. Parem tegutseda nüüd ja kohe.

Kes kodulaenu ei saa?

Pangad annavad eluasemelaene välja heal meelel, kuid ainult neile klientidele, kes vastavad väga konkreetsetele tingimustele.

On täiesti reaalne, et ukse taha jäetakse oma lapselapsele korterit osta soovivad vanavanemad, sest nad on panga silmis laenu jaoks liiga vanad. Või inimesed, kes teenivad leiba Soomes – välismaal laekuvat palka lihtsalt ei tunnistata. Samuti lükatakse tagasi taotlused inimestelt, kelle varasem makseajalugu ei ole 100% puhas. Ehkki märk mõnest varasemast võlgnevusest ei tähenda sugugi, et klient oleks automaatselt halva maksekäitumisega.

Ka sellised inimesed saavad tegelikult soovi korral laenu, lihtsalt teistest asutustest ning märksa erinevamatel tingimustel.

Laenu pakkujat vali hoolikalt

Panga poolt tagasi lükatud klienti oodatakse tegelikult paljudes finantsasutustes. Kuid oma valikut tehes tuleb olla teadlik. Suurema laenuprotsendiga leppides ei pea leppima suisa röövelliku protsendiga. Ning laenu taotledes tasub kohe välja uurida, kas asutus üldse pakub nii suuri summasid ja nii pikaks ajaks, nagu tarvis oleks.

Üks mõistikumaid lahendusi on pöörduda hoiu-laenuühistusse. Need on ühingud, mis toimivad ühelt poolt tähtajalisel hoiustamisel ning teiselt poolt just laenude pakkumisel. „Eesti Hoius pakub kinnisvara ostmiseks laenu alates 5000-st kui 150 000 euroni ja seda kuni 15 aastaks. Nii on kliendil päris suur valikuvabadus, kui palju ja kui pikaks ajaks ta laenu soovib,“ sõnab HLÜ Eesti Hoius juhataja Jekaterina Semjonova. Üldjuhul jääb hoiu-laenuühistu pakutav intress 10% kanti, ehkki mõne ühistu puhul on see kõrgem.

Sissemakset ei pea tegema

Oma kodu ostmisel on paljudele probleem ka nõue teha vähemalt 15 või suuremagi protsendi ulatuses sissemakse. Sellest pääseb üksnes lisatagatise olemasolul. „Nii nagu pangad, pakume sama võimalust ka meie. Kui lisatagatis on olemas, ei ole omafinantseeringut üldse vaja,“ tutvustab Semjonova Eesti Hoiuse paindlikke tingimusi.

Paindlikud tingimused ei tähenda aga seda, et laenu antakse absoluutselt kõigile soovijatele. Tähtsaimad nõuded peavad ikkagi täidetud olema. „Laenu saamiseks on kõige olulisem tõendada oma sissetulekud ja maksevõime. Meile sobib ka välismaalt laekuv palk ja samuti pension. Laenulepingu sõlmimisel astub klient ka HLÜ liikmeks,“ lisab Semjonova. Kui tingimused täidetud, ei tehta oma kodu laenu abil soetamisele aga mingeid takistusi.