Auto ostmine 2022. aastal – kuidas uute reeglitega kohaneda?

Kasutatud sõidukite ost ja müük pole mingi uus nähtus, sellega on tegeletud kogu aeg. Aga praegusel ajal tuleb uute mängureeglitega kohaneda pigem ostjal kui müüjal. Kui ka sina oled uue neljarattalise sõbra otsingul, järgi neid juhiseid.

Viimase paari aastaga on automüügiturg muutunud. Peamine muutus seisneb tehingute tempos. Kui varem sai ostja asja rahulikumalt võtta, mitut autot vaatamas käia ja ostuotsuse üle paar päeva veel järele mõelda, siis nüüd käib kõik välgukiirusel.

Mõtle välja, mida sa tahad

Sellest saab kõik alguse, sest kui sa tead, mida sa otsid, kulub erinevate variantide vahel otsustamisele vähem aega. Kui eelarve seab väga selged piirid ette, siis vaata esmalt üle, mis sõidukeid sinule sobivas hinnaklassis üldse saada on. Varem oli kirjutamata reegel, et kuulutuses näidatud hinda sai tingida. Arvesta, et täna ei pruugi see enam võimalik olla. Kui hinnas pole küsimus, jäta ka emotsioonile ruumi – kui juba korralik auto osta, siis selline, mille nägemine toob iga kord näole rahuloleva muige.

Vali välja endale sobiv mark ja mudel ning pane paika parameetrid, milles sa allahindlust teha ei kavatse, olgu selleks siis sõiduki vanus, läbisõit või varustustase. See lihtsustab kuulutuste võrdlemist.

Tee arvutis korralik eeltöö

Kui usud, et oled oma unistuste auto enda jaoks selgeks mõelnud, uuri selle kohta internetist infot. Inglise keele oskajatel on lihtsam, sest YouTube kubiseb erinevate mudelite võrdlusvideotest. Aga ka Eesti autoajakirjanikud on usaldusväärsed. Guugelda ja loe lähemalt, mida selle mudeli ja aastakäigu kohta räägitakse. Arvesta, et kui oled juba sobiva müügikuulutuse leidnud, siis sellise põhjaliku taustauuringu tegemiseks enam aega ei jää.

Veel enne kui mõne konkreetse kuulutuse peale kohale lähed, tee ka müüdavale sõidukile taustakontroll. Kuidas seda teha, kirjutasime lähemalt siin. Kahtlased isendid saad kohe eos välistada ja keskenduda ainult neile, mis tõesti kaalumist väärivad.

Küsi liisingut sealt, kust kiirelt vastatakse

Isegi kui oled omalt poolt kõik teinud, et tehing liiguks kiirelt edasi, on võrrandis veel üks muutuja – liisingu pakkuja. Mõnel pangal kulub taotluse menetlemisele 3-5 tööpäeva, kuid seda on tänastes turutingimustes selgelt liiga palju. Vajad pakkujat, kes on oluliselt kiirem.

Näiteks Eesti Hoiusest saad taotlusele vastuse veel samal päeval. Seeläbi tagame, et meie klientide jõupingutused eeltöö ja otsustamise osas ei jookse liiva.

Kust siis liisingut küsida?

On loomulik, et võtad liisingule pakkumise mitmest kohast, sest soovid pakkumisi omavahel võrrelda. Ent üldine trend näitab, et autoostjad hindavad kiirust. Intressi komakohtade ja ca 10 euro piires kõikuva kuumakse üle ei kaubelda, sest palju olulisem on soovitud sõiduk kiirelt kätte saada.

Suurt rolli mängib ka liisinguandja paindlikkus. Kas nõutakse kaskokindlustuse olemasolu või mitte? Kui suur peab sissemakse olema? See kõik tasub enda jaoks läbi mõelda. Näiteks paljud pangad eraisikult ostetavale sõidukile jääkväärtusega kasutusrenti ei pakugi (see sõltub muidugi ka sõidukist ja selle hinnast). Kui aga oled huvitatud auto ostmisest just jääkväärtusega, küsi pakkumist Eesti Hoiusest – kindlasti leiame lahenduse.

Eesti Hoiuse autoliising

  • liisingusumma: alates 10 000 €
  • lepingu tähtaeg: 6 kuni 72 kuud
  • intress: alates 12% aastas
  • sõiduki vanus ei ole piiratud
  • kaskokindlustus pole kohustuslik (kuni summani 15 000 €)