Milliste riskidega hoiustaja arvestama peab?

On teada tõde, et säästude teenima panekuga kaasnevad alati teatud riskid. Teeme nendega lähemalt tutvust ja analüüsime, kui riskantne on tähtajaline hoiustamine võrreldes muude säästude paigutamise viisidega.

Vaba raha paigutamisega kaasnevatest riskidest rääkides räägime sellest, mis on halvim, mis võib juhtuda, kui kõik läheb valesti. Investeerimisgurud ei väsi rõhutamast, et investeerides peab investor peaaegu alati olema valmis ka kõige mustemaks stsenaariumiks ehk rahast ilma jäämiseks. Kui valida võimalikult madala riskiga investeerimismeetod, on see oht õnneks peaaegu olematu.

Aktsiad nõuavad julgust

Üks kõige riskantsemaid investeerimismeetodeid on kindlasti börsil kauplemine. Aktsiate hindu püütakse küll kogu aeg ette ennustada, aga et hinna kujunemisel mängivad rolli nii paljud faktorid, on ennustamine keeruline ega pruugi anda adekvaatset tulemust.

Investor ostab aktsiad mingi konkreetse hinnaga, kuid hinnad kõiguvad igapäevaselt. Võib juhtuda, et sama aktsia hind hakkab juba järgmisel päeval kasvama. Kuid võib juhtuda ka vastupidine – hind hoopis langeb ja ostetud väärtpaberitel ei ole enam sama väärtust nagu ostuhetkel.

Kõikumised võivad olla kõigest ajutised ning selle asemel, et hinda kaotav aktsiapakk maha müüa, võib olla mõistlikum oodata lihtsalt järgmist tõusu. Sellegipoolest on aktsiatesse investeerimine riskantseim, sest kui soetatud aktsiate hind langeb ja enam ei tõusegi, on investor rahast ilma jäänud.

Ka kinnisvaraga kaasnevad riskid

Kinnisvarasse investeeritakse üldjuhul selleks, et ostetud pinna abil üüritulu teenida. Kui hinnad on madalad, on selline investeering tulus, sest isegi laenuga soetatud kinnisvara väljaüürimisel jääb pärast laenumakse tasumist kätte veel üsna kopsakas summa. Kui turuolukord muutub, on ohus ka tulusus.

Kinnisvarasse investeerimise puhul tuleb arvestada kahe riskiga. Esiteks võib kinnisvara hind ajas langeda. Nägime seda eelmise buumiaja lõpus, mil buumi tipphetkel soetatud kinnisvara väärtus tegi läbi suure kukkumise.

Teine oht puudutab neid, kes on üürikinnisvara ostnud laenuga – kui laenu kuumakse Euribori tõusmise tõttu kasvab, kuid üürihinnad langevad, võib juhtuda, et igakuise tulu teenimise asemel jäädakse hoopis miinusesse. Tänases majandussituatsioonis on see risk osaliselt ka realiseerunud.

Kuld on üks turvalisemaid valikuid

Investeerimiskuld on lahendus neile, kes soovivad raha kuhugi ära paigutada ja selle aastateks sinnapaika jätta. Võib üsna kindel olla, et pikas perspektiivis liigub kulla maailmaturuhind tõusvas joones.

Siiski tuleb arvestada, et mingit garanteeritud tootlust kullal ei ole ja lühemas perspektiivis võib kulda investeeritud raha hoopis väärtust kaotada. Näiteks 2013. aasta jaanuaris maksis gramm kulda maailmaturu hinna järgi umbes 39 eurot, ent sama aasta lõpuks oli grammi hind tervelt 10 euro võrra langenud, nii et teatavad riskid on olemas.

Millega tähtajaline hoiustaja riskib?

Kui suunata vaba raha tähtajalisse hoiusesse, pakutakse vastutasuks garanteeritud intressi, millest vähem (ega rohkem) teenida pole võimalik. Siinkohal peitub ainus risk hoiuse pakkuja jätkusuutlikkuses. Lihtsamalt öeldes selles, kas asutus majandab end kasumlikult ja on elujõuline ka sel hetkel, mil tuleb hoiule antud raha ja tulu välja maksta.

Pankades hoiustajad on kaitstud riigi tagatud fondiga. Kui pangaga midagi juhtub, saab hoiustaja oma raha tagasi riigilt. Aga hoiu-laenuühistutele see kaitse ei laiene. Siiski leidub ühistuid, kes on reservfondi loonud vabatahtlikult. Näiteks Eestihoiusel on selline fond olemas.

Uuri tausta

Seega peaksid riskide maandamiseks hoiuse pakkuja taustaga hoolikalt tutvuma. Tee selgeks, millise mudeli alusel tulu teenitakse ja kas valitud ärimudel on end õigustanud. Eestihoiuse möödunud aasta majandustulemuste ja üldiste näitajatega saad tutvuda siin >>.

LOE LISAKS: STATISTIKATEADE. Tähtajaliste hoiuste intressimäärad kasvasid neljandas kvartalis kiiresti